Názory účastníků

V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala.
Mark Twain

Toto jsou autentické reakce účastníků po absolvování kurzu MBSR


"Kurzy MBSR pod vedením Jaroslava Chýleho představují kompetentní standard a jejich absolvování účastníky vybaví přesně tím, co zamýšlel jejich zakladatel Jon Kabat-Zinn."
Doc. PhDr. Miroslav Světlák, Ph.D., přednosta Ústavu psychologie a psychosomatiky, LF Masarykovy univerzity

"Jaroslav Chýle se osvědčil jako zkušený a kompetentní lektor, který nás programem vnímavě doprovázel. Program i lektora můžeme doporučit."
MUDr. Petra Kukanová & MUDr. Eliška Henlínová, psychiatrické oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze

"Něco jiného je o mindfulness číst a učit se meditovat sama a něco jiného je učit se MBSR ve společnosti podobně naladěných lidí v krásných staropražských prostorách pod vedením Jaroslava. Jeho vedení je jako metoda sama: čisté, srozumitelné a nenásilné. Kurz prohloubil moje směřování ke zdraví, štěstí a hlubokým mezilidským vztahům, přála bych ho zažít všem."
PhDr. Kateřina Nosková, ambulance klinické psychologie a psychoterapie,Vlašim

Při spolupráci na pilotním kurzu MBSR se skupinou pacientů s chronickou bolestí jsem Jaroslava poznal jako iniciativního a odborně zdatného pracovníka, se kterým je potěšení spolupracovat.
MUDr. Rudolf Černý, CSc, Neurologická klinika a Centrum pro studium a léčbu bolestivých stavů FN Motol a 2. LF UK v Praze

"Kurs jsem absolvovala na podzim 2020 v online podobě, která nejen neubrala kursu na účinnosti, ale naopak se ukázala jako vhodná forma komunikace poskytující účastníkům vyšší míru flexibility i netradiční možnosti sdílení prožitků. V průběhu kursu jsem ocenila Jardovu perfektní přípravu i jeho profesionální a zároveň lidský přístup. A na závěr mne pozitivně oslovila možnost účastnit se společných akcí i po skončení kursu. Doporučuji kurs všem, kteří hledají komplexní přístup ke zvládání stresu."
Doc. PhDr. Daniela Pauknerová, Ph.D., vedoucí katedry manažerské psychologie a sociologie VŠE

"Program MBSR jsem absolvovala ještě v době před "onlinem", takže mám pravidelné osmitýdenní setkávání spojené i s příjemnými výlety do Prahy na přelomu jara a léta. Byla jsem od počátku nadšená programem, kolegy i Jardovým citlivým, kompetentním a vždy připraveným vedením. V té době jsem byla zahlcena prací a nedařilo se mi udělat si pořádek v pracovním životě, potácela jsem se mezi přepracováním a pocitem, že věci nedělám dostatečně dobře. Měla jsem možnost na chvíli vystoupit z bludného kruhu a přidat si každodenní ranní relaxaci, meditaci nebo všímavou jogu, začít pracovat s kalendářem, dodržovat pracovní dobu, a plánovat si práci. Tím kurz MBSR vnesl do mého života větší klid. MBSR prováděný kompetentním lektorem mohu vřele doporučit."
MUDr. Mgr. Kristýna Drozdová, Ph.D., psychiatrická ambulance pro dospělé, Jihlava

"Dlouho jsem měla v plánu absolvovat klasický MBSR program, chtěla jsem doplnit své znalosti, zkušenosti i vlastní praxi tímto komplexním dlouhodobým zážitkem. Chtěla jsem vidět, „co to se mnou udělá“, když se budu 8 týdnů věnovat cvičení výrazně intenzivněji než jindy a když to bude mít strukturu." Jak to dopadlo se dočtete zde.
PhDr. Lenka Šilerová, Ph.D., psycholožka, koučka, terapeutka

"Na kurzech Respektovat a být respektován, které už pět let lektoruji, rodiče hodně mluví o tom, jak to „zase nezvládli“, jak je těžké se „udržet“ v situaci, kdy chování druhého překračuje hranice naší trpělivosti. Mrzí je to a chtějí s tím něco dělat. Kurz MBSR nabízí cestu. Díky němu se mi to, co vím o zdravém zvládání emocí, začíná prolínat se schopností pozorovat, co se ve mně děje - doslova až do konečků prstů. Pozorovat. Jen pozorovat a uvědomovat si to. A když si uvědomuji, co se ve mně děje, můžu se rozhodnout, co s tím udělám. A to je fantastický pocit svobody. Který si samozřejmě taky hned uvědomím. A vědomě užiji!:)"
Hanka Čechová, lektorka kurzů Respektovat a být respektován (respektovani.com)

"Je to velmi užitečné pro zvládání krizových situací, zvládání emocí. Naučí to člověka vážit si víc života, víc vnímat sebe a to, co se děje kolem."

"Získal jsem strašně moc - úplně nový pohled na svět. Okamžiky klidu, pohody, míru a porozumění mým problémům i situaci. Naučil jsem se, že nemusím vše řešit a jak si od problému udržet zdravý odstup a tak ho vidět bez ovlivnění. Pokud chcete změnit pohled na svět, vidět ho takový jaký je, a nebojíte se toho, co vidíte, není nad čím váhat..."

"Není to žádné psychoterapeutické sezení, budeš hodně meditovat, soustředit se na momentální okamžik a bude z tebe lepší člověk."

"Vřele doporučuji - je to cesta k poznání sebe sama - nadhled nad myslí, který se neustále prohlubuje."

"Doporučila bych mindfulness jako nástroj osobního růstu a rozvoje."

"Pokaždé se na setkání moc těším."

Jak mi MBSR pomohlo se změnami nálady?


"Moc mi to pomáhá najít vnitřní klid a štěstí."

"Nemusela jsem začít užívat předepsaná antidepresiva. Jsem přesvědčená, že to je účastí v kurzu a tréninkem doma."

"Je to cesta k lepšímu zvládání emocí, k laskavosti k sobě a ostatním."

"Získala jsem více trpělivosti a pochopení, větší prožitek."

"Nemaluji tolik čertů na zeď a malíře čertů se mi daří přesvědčit o malování hezčích věcí."

"Jógu jsem doposud necvičila a zjistila jsem, že se po ní cítím dobře a klidně."

"Dříve zachytávám nástup hněvu a tím se mohu rozhodnout, co s tím dál."

Jak mi MBSR pomohlo s bolestí a dalšími příznaky?


"Moc Ti děkuji, že jsem na své cestě potkala MBSR a právě ve Tvém kurzu. Myslím, že to na mě mělo o to významnější vliv, že jsem netušila o čem to vlastně je. Myslím, že již sklízím výsledky změny mého myšlení a pohledu na život. Moje změna vyvolává další (pozitivní) změny, které mi někdy připadají až neuvěřitelné. Přestaly bolet záda, nemám alergii, někdy cítím žaludek ale oproti tomu co bylo jsem zdravá:-)"

"Uvědomování těla mi pomohlo naučit se pracovat s chronickou bolestí, nechat ji být a tím ji výrazně snížit."

"Uklidnila jsem se. I když jsem nevyspalá, unavená, moje prožitky jsou <<měkké>>, nejsem na sebe tak tvrdá a lépe to snáším."

Jak MBSR pomáhá v práci a v rodině?


"Vše, co jsem se naučila využívám opravdu co nejvíce a všude. V rodině, v práci, s přáteli, a snažím se užívat si každý okamžik s uvědomováním bez posuzování. Velmi mi to pomáhá při myšlenkách <<Proč to tak mám?>>, <<Proč já?>>, kdy se již na danou situaci dokáži podívat jinak. Zjistila jsem, že moje reakce i emoce se v určitých situacích změnily a dostávám pozitivní reakce od svého okolí. Je to pro mne velmi povzbudivé a jsem ráda, že mne MBSR potkalo."

"Mám pocit, že to momentálně ovlivnilo můj život. I manžel reagoval pozitivně."

Jak mi MBSR pomohlo s pohledem na život?


"Změnilo mi to život, nebo spíše přístup k němu."

"Myslím, že kurz splnil až předčil moje očekávání – změna mého dosavadního způsobu života respektive myšlení či cítění. Původně jsem si vlastně ani nedokázala představit, jakým způsobem může kurz ovlivnit moje jednání a reakce při jakékoli činnosti. Přitom je to tak jednoduché – stačí pozorovat, všímat si a uvědomovat přítomný okamžik. Přiznám se, že <<neposuzování>> je pro mne největší přínos, přímo <<vynález>>".

"Začínám si uvědomovat, že jsem vždy poslouchala <<cvič co nejdál a co nejvíc, ještě, ještě>>, hlavně výkon a vůbec mě nikdo neučil to, co je mému tělu příjemné. Zkouším hledat svou vlastní pozici, jde to a dokonce mi to přináší úlevu. Až po cvičení se mi vybavuje slovo <<laskavost>>. Vždy jsem toto slovo vnímala spíš ve vnějším světě, ale pomocí všímavé jógy jsem si uvědomila jak je důležité být laskavá sama k sobě, povolit a více si všímat vlastních potřeb."

"Získala jsem odhodlání pracovat na sobě, hlavně jsem se naučila začít vnímat při body scanu svoje tělo, a odhodlání, že mi jóga pomůže udržet kondici (fyzickou i psychickou)."

"Naučila jsem se vypořádávat se jak s osobními překážkami, které si sama připravím, tak s těmi, které přijdou zvenčí."

"Zapadlo mi to přesně do věcí, které dlouho řeším, potýkám se s nimi, a kurz přináší návod jak s vlastní nedostatečností pracovat."