Názory účastníků

V životě mě trápila spousta věcí, z nichž většina se nikdy nestala.
Mark Twain

Toto jsou autentické reakce účastníků po absolvování mého kurzu MBSR


"Na kurzech Respektovat a být respektován, které už pět let lektoruji, rodiče hodně mluví o tom, jak to „zase nezvládli“, jak je těžké se „udržet“ v situaci, kdy chování druhého překračuje hranice naší trpělivosti. Mrzí je to a chtějí s tím něco dělat. Kurz MBSR nabízí cestu. Díky němu se mi to, co vím o zdravém zvládání emocí, začíná prolínat se schopností pozorovat, co se ve mně děje - doslova až do konečků prstů. Pozorovat. Jen pozorovat a uvědomovat si to. A když si uvědomuji, co se ve mně děje, můžu se rozhodnout, co s tím udělám. A to je fantastický pocit svobody. Který si samozřejmě taky hned uvědomím. A vědomě užiji!:)"
Hanka Čechová
Lektorka kurzů Respektovat a být respektován (respektovani.com)

"Je to velmi užitečné pro zvládání krizových situací, zvládání emocí. Naučí to člověka vážit si víc života, víc vnímat sebe a to, co se děje kolem."

"Získal jsem strašně moc - úplně nový pohled na svět. Okamžiky klidu, pohody, míru a porozumění mým problémům i situaci. Naučil jsem se, že nemusím vše řešit a jak si od problému udržet zdravý odstup a tak ho vidět bez ovlivnění. Pokud chcete změnit pohled na svět, vidět ho takový jaký je, a nebojíte se toho, co vidíte, není nad čím váhat..."

"Není to žádné psychoterapeutické sezení, budeš hodně meditovat, soustředit se na momentální okamžik a bude z tebe lepší člověk."

"Vřele doporučuji - je to cesta k poznání sebe sama - nadhled nad myslí, který se neustále prohlubuje."

"Doporučila bych mindfulness jako nástroj osobního růstu a rozvoje."

"Pokaždé se na setkání moc těším."

Jak mi MBSR pomohlo se změnami nálady?


"Moc mi to pomáhá najít vnitřní klid a štěstí."

"Nemusela jsem začít užívat předepsaná antidepresiva. Jsem přesvědčená, že to je účastí v kurzu a tréninkem doma."

"Je to cesta k lepšímu zvládání emocí, k laskavosti k sobě a ostatním."

"Získala jsem více trpělivosti a pochopení, větší prožitek."

"Nemaluji tolik čertů na zeď a malíře čertů se mi daří přesvědčit o malování hezčích věcí."

"Jógu jsem doposud necvičila a zjistila jsem, že se po ní cítím dobře a klidně."

"Dříve zachytávám nástup hněvu a tím se mohu rozhodnout, co s tím dál."

Jak mi MBSR pomohlo s bolestí a dalšími příznaky?


"Moc Ti děkuji, že jsem na své cestě potkala MBSR a právě ve Tvém kurzu. Myslím, že to na mě mělo o to významnější vliv, že jsem netušila o čem to vlastně je. Myslím, že již sklízím výsledky změny mého myšlení a pohledu na život. Moje změna vyvolává další (pozitivní) změny, které mi někdy připadají až neuvěřitelné. Přestaly bolet záda, nemám alergii, někdy cítím žaludek ale oproti tomu co bylo jsem zdravá:-)"

"Uvědomování těla mi pomohlo naučit se pracovat s chronickou bolestí, nechat ji být a tím ji výrazně snížit."

"Uklidnila jsem se. I když jsem nevyspalá, unavená, moje prožitky jsou <<měkké>>, nejsem na sebe tak tvrdá a lépe to snáším."

Jak MBSR pomáhá v práci a v rodině?


"Vše, co jsem se naučila využívám opravdu co nejvíce a všude. V rodině, v práci, s přáteli, a snažím se užívat si každý okamžik s uvědomováním bez posuzování. Velmi mi to pomáhá při myšlenkách <<Proč to tak mám?>>, <<Proč já?>>, kdy se již na danou situaci dokáži podívat jinak. Zjistila jsem, že moje reakce i emoce se v určitých situacích změnily a dostávám pozitivní reakce od svého okolí. Je to pro mne velmi povzbudivé a jsem ráda, že mne MBSR potkalo."

"Mám pocit, že to momentálně ovlivnilo můj život. I manžel reagoval pozitivně."

Jak mi MBSR pomohlo s pohledem na život?


"Změnilo mi to život, nebo spíše přístup k němu."

"Myslím, že kurz splnil až předčil moje očekávání – změna mého dosavadního způsobu života respektive myšlení či cítění. Původně jsem si vlastně ani nedokázala představit, jakým způsobem může kurz ovlivnit moje jednání a reakce při jakékoli činnosti. Přitom je to tak jednoduché – stačí pozorovat, všímat si a uvědomovat přítomný okamžik. Přiznám se, že <<neposuzování>> je pro mne největší přínos, přímo <<vynález>>".

"Začínám si uvědomovat, že jsem vždy poslouchala <<cvič co nejdál a co nejvíc, ještě, ještě>>, hlavně výkon a vůbec mě nikdo neučil to, co je mému tělu příjemné. Zkouším hledat svou vlastní pozici, jde to a dokonce mi to přináší úlevu. Až po cvičení se mi vybavuje slovo <<laskavost>>. Vždy jsem toto slovo vnímala spíš ve vnějším světě, ale pomocí všímavé jógy jsem si uvědomila jak je důležité být laskavá sama k sobě, povolit a více si všímat vlastních potřeb."

"Získala jsem odhodlání pracovat na sobě, hlavně jsem se naučila začít vnímat při body scanu svoje tělo, a odhodlání, že mi jóga pomůže udržet kondici (fyzickou i psychickou)."

"Naučila jsem se vypořádávat se jak s osobními překážkami, které si sama připravím, tak s těmi, které přijdou zvenčí."

"Zapadlo mi to přesně do věcí, které dlouho řeším, potýkám se s nimi, a kurz přináší návod jak s vlastní nedostatečností pracovat."